Forumul Seawolves MC
Navigation :: seawolves.ro
Seawolves.ro :: FAQ :: Căutare :: Membri :: Grupuri :: Înregistrare :: Profil :: Mesaje private :: Autentificare

Conditii mai grele pt examenul de cat.A

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului seawolves.ro -> Educatie si informare moto
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
iza_bryza
Club fan
Club fan

Data înscrierii: 16/Oct/2009
Locație: CONSTANTA

MesajTrimis: Mar Ian 26, 2010 11:01 am 
Titlul subiectului: Conditii mai grele pt examenul de cat.A
Răspunde cu citat (quote)

Examen auto mai sever pentru motocicliști
Ionela HALCIUC (ionela.halciuc@telegrafonline.ro)

Șeful SPCRPCIV Constanța, comisar șef Romeo Tecău: „Indiferent cât de bine ar fi executat candidatul manevrele la poligon, în cazul în care, în timpul probei practice, cade de pe motocicletă, acesta va pica proba“ Cei care vor da examen pentru obținerea carnetului de conducere pentru categoria A și A1 vor avea parte, de la 15 martie, de probe practice mult mai grele. Examinatorii vor penaliza candidații care doboară jaloane pe traseul impus, nu se încadrează în spațiul delimitat, se sprijină cu piciorul de sol la viraje ori nu reușesc să meargă în linie dreaptă o distanță de 47 de metri, într-un spațiu de jumătate de metru, cu brațul stâng ridicat orizontal. De asemenea, viitorii motocicliști vor trebui să demonstreze că pot controla motocicleta la viteze mari. În acest sens, ei vor trebui să execute cel puțin două manevre, dintre care una în viteza a doua sau a treia, de cel puțin 30 de kilometri la oră, și o manevră de evitare a unui obstacol la o viteză minimă de 50 de kilometri la oră. Șeful Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculări Vehicule (SPCRPCIV), comisar șef Romeo Tecău, spune că proba practică la poligon va fi mult mai aspră. Candidatul nu trebuie să facă mai mult de 15 greșeli în cele șase minute cât durează examinarea. Tecău a adăugat că indiferent cât de bine ar fi executat candidatul manevrele la poligon, în cazul în care, în timpul probei practice, cade de pe motocicletă, acesta va pica proba. La proba teoretică pentru categoriile A și A1, chestionarele vor conține și întrebări despre folosirea echipamentelor de protecție specifice, dar și despre elemente de siguranță mecanice, cum ar fi comutatorul pentru întreruperea curentului în cazuri de urgență. Tecău a mai spus că, recent, a fost adoptat un act normativ în care este reglementată și o serie de măsuri adoptate de Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor în cursul anului 2009, precum publicarea pe internet a fondului de întrebări utilizat la examinarea la proba teoretică, introducerea posibilității programării online a candidaților la primul examen de către școlile de șoferi, introducerea în chestionarele pentru proba teoretică a unor întrebări de mecanică și conducere ecologică și crearea de oportunități pentru supravegherea video a probei practice.
Bafta baieti!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Corneliu
Club fan
Club fan

Data înscrierii: 03/Dec/2009
Locație: Constanta

MesajTrimis: Mar Ian 26, 2010 1:39 pm 
Titlul subiectului:

Mi se pare foarte corect sa modifice proba practica, care mi s-a parut foarte facila. Eu am cat. B de 15 ani, conduc zilnic si am multe sute de mii de km parcursi, deci stiu si simt strada altfel decat un pusti de 16 ani care ocoleste cateva jaloane, pune o frana si gata ... iese pe strada cu motorul. Din punctul meu de vedere, multe accidente cu tineri motociclisti se intampla si din cauza faptului ca acesti mici "inconstienti" promoveaza examenul pentru cat. A1 sau A foarte usor. Este parerea mea si o sustin in fata oricui: examenul pentru cat A1 sau A este mult prea usor fata de riscurile la care te supui iesind pe strada nepregatit teoretic si fara experienta practica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
CleoBoy
Club fan
Club fan

Data înscrierii: 22/Ian/2010
Locație: Navodari

MesajTrimis: Mar Ian 26, 2010 8:36 pm 
Titlul subiectului:

. Candidatul nu trebuie să facă mai mult de 15 greșeli în cele șase minute cât durează examinarea .. ar trebui sa rad ? 15 greseli ? loool)) eu stiam ca la 3 greseli esti PA.

eu am facut scoala si la poligon am facut tot ce zice acolo ... evitare jalon ( din scurt ) la peste 30 km /h ... evitare jalon + oprire de urgenta in treapta a 3-a de viteza ( aprox 50 - 60 km /h ) + mersul cu stanga in plan orizontal pe distanta de 50 m , opturi pe stanga si pe dreapta + jaloane .... nu stiu cum si de cand ai tu info astea insa eu am facut tot ceea ce zici acolo la scoala inca de anu trecut ( prin septembrie / octombrie )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
CleoBoy
Club fan
Club fan

Data înscrierii: 22/Ian/2010
Locație: Navodari

MesajTrimis: Dum Mar 14, 2010 2:13 pm 
Titlul subiectului:

Modificarile pentru poligon 2010 , dati la pagina 15 si aveti explicat cu sageti cele doua etape
Sus
dan_s
Black Pirate

Data înscrierii: 18/Feb/2008
Locație: Constanta

MesajTrimis: Mie Aug 17, 2011 8:41 am 
Titlul subiectului:

http://www.evz.ro/detalii/stiri/viata-si-moartea-la-motociclisti---o-selectie-naturala-942028.html
Moldoveanu
Seawolf
Seawolf

Data înscrierii: 07/Feb/2008

MesajTrimis: Mie Aug 22, 2012 12:06 pm 
Titlul subiectului:

http://ro.stiri.yahoo.com/proiect-al-guvernului-examenul-pentru-permisul-conducere-motocicletei-150500214.html
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului seawolves.ro -> Educatie si informare moto Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum